У Центру за стручно усавршавање у образовању Лесковац, са циљем унапређивања васпитног рада запослених развијањем вештина комуникације и сарадње које доприносе стварању подстицајне школске климе, у суботу и недељу 25. и 26. јуна организован је семинар са темом: „Умеће комуникације 1 – како да говоримо и слушамо да би ученици желели да нас чују и да разговарају са нама“.
Специфични циљеви семинара су:
- Повећање одговорности учесника за избор конструктивног начина комуникације јачањем свести о утицају стила комуникације на развој, учење и понашање ученика;
- Унапређивање знања о ефектима различитих васпитних и комуникацијских приступа у смеру избора стила који је развојно подстицајан;
- Овладавање делотворним комуникацијским техникама за подстицање сарадње, развијање односа уважавања, пружање подршке, превенцију непожељног и развијање одговорног понашања и конструктивно решавање проблема;
- Размена, преиспитивање и корекција сопствених васпитних ставова и комуникацијских навика у интересу унапређивања васпитне улоге;
- Јачање мотивације за континуирано развијање квалитетне комуникације и сарадње међу свим актерима у школској средини.
Семинар су реализовале: Ирена Лободок Штулић, дипл. психолог, Удружење грађана "ТИМ ПСИХОКОД" и Милка Михаиловић, дипл. школски психолог-педагог, Гимназија „Бранислав Петронијевић“.