У четвртак 14. септембра 2017. године одржана је радионица менталне аритметике "Абакус" којој су присуствовали ученици трећег разреда Основне школе "Јосиф Костић" из Лесковца.

Ову активност у сарадни са Научним клубом Центра за стручно усавршавање реализује школа Менталне аритметике Малац Генијалац Лесковац.

Школа Менталне аритметике Малац Генијалац представља посебан програм едукације намењен здравом развоју дечијег мозга. Циљ програма је да дете максимално пробуди своје менталне капацитете, повећавајући сопствени интелект и емоционалну интелигенцију. Ментални развој се постиже на забаван и разигран начин, заснован на три кључне ствари: рачунање абакусом, ментална аритметика и дидактичке игре.  Програм је намењен деци од 4. до 12. године, јер је у том периоду дечији мозак најактивнији. Својим посебним методама и техникама омогућује активирање обе мождане хемисфере и стављање у функцију целог капацитета мозга (Total Brain Development Program).