У складу са тренутним стањем у нашој држави и све већим присуством деце миграната и тражиоца азила радиће се на њиховом укључивању у редовни образовни систем Србије.

Трибина "Право на образовање - деца тражиоци азила у Србији", која је одржана у Центру за стручно усавршавање у образовању у петак 30. јуна бавила се управо овом актуелном темом.

Руководилац Центра за смештај малолетних странаца без пратње родитеља при Заводу за васпитање омладине у Нишу, Сања Живковић, упознала је директоре школа, наставнике, стручне сараднике школа и Центра за социјални рад са процедурама укључивања деце тражиоца азила у образовање.

На овом стручном скупу било је речи о:

• Деци мигрантима – деца жртве трговине људима, деца жртве насиља, деца која беже од оружаних сукоба;
  • Карактеристикама деце тражиоца азила и образовним системима земаља из којих потичу (Сирија, Авганистан, Еритреја, Сомалија, Нигерија);
  • Карактеристикама образовног система Србије и образовању маргинализованих група деце;
  • Праву на образовање деце тражиоца азила у Србији;
  • Препрекама за прикључивање формалном образовању.